VACCINATIONSBUSS TILL S:T BOTVID

En buss står utanför en byggnad. Unga människor köar.

Passa på att att vaccinera dig mot COVID-19! En Vaccinationsbuss kommer att stå utanför skolan onsdag 19 september och torsdag 23 september, 9:30-16:00. Alla som är 16 år och över kan vaccinera sig. Du som är under 18 år behöver fylla i en blankett, läs mer nedan.

Dessa dagar finns bussen på plats klockan 9.30–16.00:

Vecka 37
Onsdag 15 september S:t Botvids gymnasium

Vecka 38
Torsdag 23 september S:t Botvids gymnasium

Bussen kommer att återkomma om ungefär fyra veckor för att erbjuda vaccination av dos två.

Detta behövs för att vaccinera sig

Elever som är under 18 år behöver fylla i samtyckesblankett och hälsodeklaration och få vårdnadshavares underskrift om de önskar bli vaccinerade samt ta med denna till vaccinationstillfället. Eleverna ska även ta med sig legitimation. Blanketten hittar du via länken nedan.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 september 2021
Sidan publicerad av: Freddie Kaplan