I år får alla som tar studenten i Botkyrka kommun en gratis studentmössa som avskedsgåva!
Christ, Edessa och Simon på S:t Botvids gymnasium har varit delaktiga i mössprocessen genom Studentrådet. De har träffat leverantören och fått möjlighet att påverka utformningen av mössorna.
Edessa (naturprogrammet), Christ (naturprogrammet), och Simon (estetiska programmet – nycirkus) är alla elever på S:t Botvids gymnasium och går sin sista termin.
Läs mer på botkyrka.se:
https://www.botkyrka.se/nyhetsarkiv/nyhetsarkiv/2025-02-19-gratis-studentmossor-till-alla-botkyrka-elever
Botkyrka kommuns gymnasiechef Peter Bergström pratade om beslutet i TV4 Nyhetsmorgon den 21 februari 2025, inslaget börjar ca 15:50:
https://www.tv4play.se/video/eb699e5d474d8eacce38/fredag-21-februari
Sveriges Radio har också uppmärksammat de gratis studentmössorna och har besökt Tumba gymnasium:
https://www.sverigesradio.se/artikel/nytt-beslut-har-far-eleverna-gratis-studentmossor
Har du några frågor som S:t Botvid som du gärna vill ha svar på? Vi har samlat de vanligast svaren här.
Till frågor och svarAtt känna sig hemma och sedd på vår skola är viktigt. Titta in i vårat bildgalleri och skapa dig en känsla för hur det är att gå på S:t Botvids Gymnasium.
Till galleriet