VACCINATIONSBUSSEN TILLBAKA TILL S:T BOTVID

En buss står utanför en byggnad. Unga människor köar.

Dags för återbesök av vaccinationsbussen, välkomna att ta dos 1 eller 2. Vaccinationsbussen kommer att stå utanför skolan 20 och 28 oktober, kl 9-16. Alla som är 16 år och över kan vaccinera sig. Du som är under 18 år behöver fylla i en blankett, läs mer nedan.

Dessa dagar finns bussen på plats klockan 9.00–16.00:

Onsdag 20 oktober

Torsdag 28 oktober

Detta behövs för att vaccinera sig

Elever som är under 18 år behöver fylla i samtyckesblankett och hälsodeklaration och få vårdnadshavares underskrift om de önskar bli vaccinerade samt ta med denna till vaccinationstillfället. Eleverna ska även ta med sig legitimation. Blanketten hittar du via länken nedan.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 oktober 2021
Sidan publicerad av: Freddie Kaplan